Ceramika - jak to się wszystko zaczęło
Dziś kilka słów o ceramice. W końcu z tego właśnie materiału zrobiona jest zdecydowana większość naszych gałek do mebli, uchwytów meblowych i haczyków.
Rozwój ceramiki artystycznej i jej zdobnictwa zależy od zapotrzebowania, rozwoju techniki, dominującej mody oraz estetyki. Wyroby z ceramiki znane były już od paleolitu. Kształt i dekoracja naczyń używanych w brzędach pogrzebowych oraz w gospodarstwach domowych jest dla archeologów jednym z kryteriów wyróżniania kultur przedhistorycznych.
We Włoszech w XVI w. podjęto pierwsze próby wyrobu porcelany w europie. W 1709 roku właściwy skład masy porcelanowej ustalił w Saksonii J.F. Böttger . W Miśni w 1710 roku powstała pierwsza europejska manufaktura twardej porcelany, która do około 1760 kształtowała styl w ceramice artystycznej. W XIX. ulepszone zostały procesy technologiczne i wprowadzono seryjną produkcję. Przyczyniło się to do obniżenia poziomu artystycznego. W XX w. nastąpił rozwój wzornictwa przemysłowego, ceramiką artystyczną zajmowali się bardzo wybitni artyści.
Do produkcji materiałów ceramicznych używa się:
- gliny,
- kwarcu,
- skalenia
- kaolinitu,
- tlenków aluminium, tytanu, cyrkonu i innych pierwiastków,
- węglików,
- borków,
- azotków,
- siarczków.
Klasyczny proces produkcji wyrobów ceramicznych polega na dokładnym wymieszaniu odpowiednich surowców, formowaniu, wysuszeniu i wypaleniu (jednokrotnym lub wielokrotnym). Proces wypalania odbywa się w piecach: tunelowych, komorowych oraz w piecach grafitowych i innych, często o kontrolowanej atmosferze wypalania. Temperatura wypalania mieści się w zakresie od 900 °C (ceramika budowlana) do 2000 °C. W wysokich temperaturach zachodzi zjawisko spiekania, w wyniku którego otrzymuje się czerep o pożądanej gęstości, znacznie mniejszej od gęstości surowca, ze względu na usunięcie wody podczas obróbki termicznej. Niektóre wyroby ceramiczne po wypaleniu pokrywa się szkliwem.