Jak pomalować meble w domu? Malowanie mebli krok po kroku
Masz ochotę zmienić coś w mieszkaniu, lecz nie masz pomysłu co? Odmień fronty mebli – to łatwy, szybki i ekonomiczny sposób na skuteczną i widoczną zmianę we wnętrzach. Podpowiadamy, jak wykonać malowanie mebli krok po kroku.
1. Rozbiórka i zabezpieczanie mebli przed pomalowaniem
Na początku rozkręć meble, tj. fronty, uchwyty meblowe, zawiasy i inne ruchome elementy, dzięki temu łatwiej pójdzie Ci malowanie. Kolejno zabezpiecz folią i taśmą wszystkie powierzchnie, których nie planujesz malować, np. wnętrza szafek i szuflad.
2. Przygotowanie powierzchni mebli do malowania
Kolejnym etapem jest precyzyjne przygotowanie powierzchni do malowania. Dokładnie umyj wodą z mydłem i dodatkiem octu (szczególnie do odtłuszczenia kuchennych powierzchni). Warto również sprawdzić stan okleiny i dostosować do niej sposób malowania:
- jeśli jest w bardzo dobrym stanie, możesz od razu nałożyć na nią farbę;
- jeśli jest uszkodzona, musisz ją ściągnąć;
- jeśli zamierzasz malować stare meble, najpierw wyszlifuj starą farbę, a następne wygładź powierzchnię mebli za pomocą papieru ściernego. Na koniec, oczyść mebel z resztek pyłu (np. wilgotną szmatką i przetrzyj delikatnie denaturatem).
3. Malowanie mebli, dobór farb i pędzli
Czas na najważniejszy punkt, czyli malowanie. Do dużych powierzchni sprawdzi się wałek, do mniejszych – wałeczek lub pędzel. Nakładaj farbę umiarkowanie, by uniknąć zacieków. W razie potrzeby (i w zależności od rodzaju emalii) nałóż więcej niż jedną warstwę farby. Poczekaj jednak, aż mebel wyschnie. Na koniec, możesz zabezpieczyć pomalowane meble warstwą lakieru lub olejem do drewna.
Czym pomalować meble?
Najczęściej wybiera się farby i preparaty, takie jak:
- warstwa podkładowa (tzw. grunt lub primer) – sięgnij po nią szczególnie do mebli intensywnie używanych (np. w kuchni lub w pokoju dziecięcym). Dzięki niej wzmocnisz przyczepność farby oraz uchronisz warstwę dekoracyjną farby przed jej popękaniem;
- farby akrylowe – są najpopularniejszym preparatem do malowania mebli, najczęściej potrzebne są 2-3 warstwy, by równomiernie pokryć mebel;
- farby alkidowe – schną wolniej niż farby akrylowe, dlatego praca nad meblem może zająć więcej czasu.
- farby kredowe – przydadzą się szczególnie do efektu postarzania mebli;
- bejca – zawiera pigment, który barwi drewno, a jednocześnie wydobywa naturalne piękno jego słojów.
4. Skręcenie mebli i montowanie gałek oraz uchwytów meblowych
Kiedy meble staną się całkowicie suche, możesz ponownie je skręcić. Kolejnym prostym a efektywnym sposobem na nadanie starym meblom nowego wyglądu jest zamontowanie nowych uchwytów lub gałek meblowych. Wybierz najlepsze uchwyty meblowe, by podkreślić charakter aranżacji, np. gałki w stylu retro – z kolorowymi kropkami lub kwiecistą łąką. Do pokoju dziecięcego sprawdzą się gałki o kształcie chmurki lub korony, z kolei do nowoczesnych wnętrz w skandynawskim stylu idealnie będą pasować uchwyty w odcieniach bieli lub szarości.
Malowanie mebli to prosty i szybki sposób na zyskanie nowej aranżacji w domu. Jeśli znudziły się dotychczasowe meble lub jesteś dumnym właścicielem klasycznej meblościanki, wybierz swój ulubiony kolor, przemaluj nim meble i nadaj im styl nowymi uchwytami i gałkami.
Gałki do szafek w pokoju dziecięcym widoczne w artykule:
Cena: 16zł |