Ceramika - jak to się wszystko zaczęło 0
Ceramika - jak to się wszystko zaczęło

Dziś kilka słów o ceramice. W końcu z tego właśnie materiału zrobiona jest zdecydowana większość naszych gałek do mebli, uchwytów meblowych i haczyków.

Rozwój ceramiki artystycznej i jej zdobnictwa zależy od zapotrzebowania, rozwoju techniki, dominującej mody oraz estetyki. Wyroby z ceramiki znane były już od paleolitu. Kształt i dekoracja naczyń używanych w brzędach pogrzebowych oraz w gospodarstwach domowych jest dla archeologów jednym z kryteriów wyróżniania kultur przedhistorycznych.

Ceramika artystyczna w starożytności rozwinęła się w basenie Morza Śródziemnego. Wysoki poziom osiągnęła w starożytnej Grecji. Powstawała tam ceramika czarnofigurowa oraz czerwonofigurowa. Wytwarzano naczynia codziennego użytku: wazy, amfory, pitosy, kratery. Zdobiono je scenami mitologicznymi, z eposów i życia codziennego. W średniowieczu w Europie rozwinęła się ceramika użytkowa: kamionki, kafle. Arabowie posiadali umiejętność produkowania fajansu ze szkliwem kryjącym. Głównymi ośrodkami ceramiki artystycznej w epoce renesansu były Włochy (terakotowe i majolikowe rzeźby, majoliki) i Francja (B. Palissy). W baroku rozwinęła się Holandia: manufaktury w Delft. W tym samym czasie pojawiły się naśladownictwa ceramiki chińskiej.

We Włoszech w XVI w. podjęto pierwsze próby wyrobu porcelany w europie. W 1709 roku właściwy skład masy porcelanowej ustalił w Saksonii J.F. Böttger . W Miśni w 1710 roku powstała pierwsza europejska manufaktura twardej porcelany, która do około 1760 kształtowała styl w ceramice artystycznej. W XIX. ulepszone zostały procesy technologiczne i wprowadzono seryjną produkcję. Przyczyniło się to do obniżenia poziomu artystycznego.  W XX w. nastąpił rozwój wzornictwa przemysłowego, ceramiką artystyczną zajmowali się bardzo wybitni artyści.

Do produkcji materiałów ceramicznych używa się:

Klasyczny proces produkcji wyrobów ceramicznych polega na dokładnym wymieszaniu odpowiednich surowców, formowaniu, wysuszeniu i wypaleniu (jednokrotnym lub wielokrotnym). Proces wypalania odbywa się w piecach: tunelowych, komorowych oraz w piecach grafitowych i innych, często o kontrolowanej atmosferze wypalania. Temperatura wypalania mieści się w zakresie od 900 °C (ceramika budowlana) do 2000 °C. W wysokich temperaturach zachodzi zjawisko spiekania, w wyniku którego otrzymuje się czerep o pożądanej gęstości, znacznie mniejszej od gęstości surowca, ze względu na usunięcie wody podczas obróbki termicznej. Niektóre wyroby ceramiczne po wypaleniu pokrywa się szkliwem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl