Średnica / Szerokość
Długość gwintu
Średnica gwintu
Rozstaw otworów
Sposób mocowania
Materiał
Cena
-
od
do
Promocja
Styl Kolonialny
Uchwyty do mebli kolonialnych. Pomysł na oryginalny wygląd wnętrza
Uchwyty do mebli kolonialnych są doskonałym pomysłem na wystrój wnętrz, jeśli poszukujesz niebanalnych rozwiązań aranżacyjnych. Kojarzy się on najczęściej z „Baśniami tysiąca i jednej nocy”, słynną Szeherezadą i Alladynem, ale i z drugiej strony z „Pożegnaniem z Afryką”. Skąd te porównania i rozbieżności? Wynikają one z różnorodnych inspiracji, które towarzyszą stylowi. Z jednej strony mamy do czynienia ze wzorowaniem się na krajach afrykańskich, z drugiej zaś na krajach Dalekiego Wschodu. Takie też elementy winny znaleźć się we wnętrzach urządzanych w stylu kolonialnym.
Styl kolonialny i jego historia
Styl kolonialny pojawił się na początku XIX wieku. Jego pojawienie się miało związek z ekspansją Wielkiej Brytanii i jej działalnością kolonijną. Poprzez zasiedlanie licznych zamorskich kolonii przez Brytyjczyków powstał oryginalny styl wnętrzarski. Był to efekt konieczności wykorzystywania przy urządzaniu zamorskich posiadłości mebli i dodatków dostępnych na miejscu. Z czasem orientalne elementy zaczęły trafiać również poza kolonie, zachwycając Europejczyków. W ten sposób zaczął tworzyć się i umacniać zupełnie nowy wnętrzarski nurt, który podbił nie tylko kolonie, ale i całą Wielką Brytanię oraz wiele innych europejskich krajów. Egzotyczne elementy zaczęły pojawiać się we wnętrzach z dużą częstotliwością i cieszyć swoim urokiem właścicieli domów. Moda na ten styl przetrwała do dziś, dzięki czemu możemy spotkać go i we współcześnie urządzanych mieszkaniach.
Gałki do mebli kolonialnych, gałki do szaf i komód z drewna egzotycznego
Urządzając wnętrze w stylu kolonialnym, koniecznie zwrócić uwagę należy na wyraziste kolory. Idealnie sprawdzą się przede wszystkim brązy, zieleń, beże, a także biel, pomarańcz i czerwień, stanowiące kontrastowy akcent. Pamiętać należy także, aby wybierać przedmioty wykonane z drewna. Najlepszym jednak rozwiązaniem, będzie ciemne drewno egzotyczne, z hebanem, palisandrem, mahoniem, czy drzewem sandałowym na czele. Sięgać zatem warto po meble drewniane oraz po drewniane elementy dekoracyjne, w tym drewniane gałki meblowe. Obok gałek drewnianych bardzo dobrym pomysłem są również gałki wykonane z innych materiałów, na czele z miedzią. Miedziane gałki w kolorze natury sprawdzą się wprost idealnie w zestawieniu z meblami orientalnymi. Innym idealnie pasującym do orientalnych wnętrz materiałem są bawełna, len oraz skóra naturalna. Koniecznie wybrać należy także różnorodne orientalne dodatki, by wnętrze nabrało kolonialnego charakteru.
Styl kolonialny i jego główne motywy
Czym wyróżnia się styl kolonialny i jak odróżnić ten styl od innych? Jakie są główne motywy, dzięki którym na pewno nie pomylisz go z żadnym innym? Wbrew pozorom to nic trudnego. Jest to bowiem styl, który jest bardzo charakterystyczny. To, co go zdecydowanie wyróżnia, to bardzo wyraziste kolory oraz jaskrawe elementy. To właśnie one dominują w każdym dosłownie aspekcie, poczynając od mebli, a na elementach dekoracyjnych kończąc. W mieszkaniu urządzonym w tym stylu powinieneś zastosować materiały typu drewno, przede wszystkim zaś drewno egzotyczne z mahoniem, palisandrem, hebanem oraz drzewem sandałowym na czele. Obok drewna, ważną funkcję pełnią też dobrze dobrane tkaniny. Królują tu len, czy bawełna wysokiej jakości. To z nich uszyte są obrusy kolonialne, a także ozdobne poszewki na poduszki, które stanowią bardzo charakterystyczny element dekoracyjny. Nie można też zapomnieć o obiciach na meblach wypoczynkowych. Bardzo typowe są tu kanapy z obiciami ze skóry naturalnej, czy krzesła z obiciami z materiału, zaś dominujące kolory we wnętrzach to przede wszystkim beże, zieleń, brąz oraz biel, oraz czerwienie i pomarańcze, które idealnie nadają się do przełamywania monotonii we wnętrzu.
Ciekawe połączenie – styl nowoczesny i styl kolonialny
Jednym z ciekawszych pomysłów aranżacyjnych we wnętrzach jest łączenie stylu kolonialnego z klimatem typowym dla stylu nowoczesnego. Dzięki takiemu zestawieniu powstają piękne meble, o nieco designerskim wyglądzie, które nadają wnętrzu bardzo ekskluzywny oraz nieco orientalny charakter. Tak z resztą prezentuje się każde wnętrze łączące nowoczesność ze stylem kolonialnym. Możliwe jest bowiem, by wkomponować niektóre elementy charakterystyczne dla stylu kolonialnego do nowoczesnego wnętrza, by nadać mu oryginalności i zadbać o niepowtarzalny szyk. Już delikatna, kolonialna nuta we wnętrzu sprawia, że przybiera ono niepowtarzalny charakter. Może być to np. orientalny dywan, lampa, czy inny tego rodzaju element dekoracyjny.
Uchwyty do mebli kolonialnych w kuchni?
Jak urządzona może zostać kuchnia w stylu kolonialnym? Jak zaaranżować jej wygląd, by odpowiadała ona najważniejszym cechom stylu kolonialnego? Odpowiedź wcale nie jest tak jednoznaczna i oczywista, jak w przypadku innych wnętrz. Jest to bowiem nieco trudniejsze wnętrze do urządzenia, a wręcz okazać może się ono prawdziwym wyzwaniem. Jeśli za cel postawiłeś sobie urządzenie kuchni w kolonialnym stylu, nie możesz zapomnieć o ważnym aspekcie, jakim jest oświetlenie oraz drobne elementy dekoracyjne. Wszelkie drobiazgi typu meblowe uchwyty i gałki w stylu kolonialnym są jak najmilej widziane. Dobrym rozwiązaniem są także lampy przypominające tykwy, czy krzesła kolonialne, a więc krzesła tapicerowane. Możesz też otworzyć kuchnię na jadalnię, by w ten sposób ułatwić sobie zadanie i zaaranżować w stylu kolonialnym kuchnię wraz z jadalnią.